BŪSTO ŠILDYMAS: AKMENS ANGLYS, BALTARUSIŠKI DURPIŲ BRIKETAI AR MEDŽIO PJUVENŲ BRIKETAI?

 

Kiekvienas žmogus, atsižvelgdamas į savo būstą, poreikius, turimą kietojo kuro katilą, pasirenka sau tinkamiausią kuro rušį. Bet būna klientų, kurie klausia mūsų nuomonės, kuris kuras geriausias. Vargu ar galima kalbėti apie vienintelį geriausią (arba blogiausią) šildymo būdą, nes visi jie turi savų privalumų ir trūkumų. Bandysime trumpai, atsižvelgdami į UAB „Traders group“ klientų pastebėjimus, atsiliepimus, mūsų pačių kaip pardavėjų nuomonę, apžvelgti šiuo metu perkamiausias tris pagrindines kietojo kuro rūšis.

Vis dėlto, perkamiausias šiuo metu kuras – AKMENS ANGLIS. Tačiau akmens anglių yra kelios rūšys. Kiekvienas klientas gali pasirinkti sau labiausiai patinkančią akmens anglių rušį. Akmens anglis lengvai dega esant ir žemai temperatūrai, ir tinka visiems kieto kuro katilams. Anglį galima maišyti kartu su baltarusiškais durpių briketais. Perkamiausia – plauta, sijota vidutinio stambumo akmens anglis. Ji gerai dega, nelieka šlako, kaitri ir prieinama kaina.
Pati patogiausia anglių rūšis – granulės. Kuro padavimas į katilą yra automatizuotas (bunkerio papildymas kas 3 – 7 dienas arba kartą per sezoną, priklausomai nuo kuro bunkerio talpos) ir nereikalauja nuolatinės priežiūros, tereikia įsigyti kokybiškų granulių. Automatiškai palaikoma nustatyta patalpos temperatūra. Tačiau granulėmis kūrenamų sistemų kaina – gerokai aukštesnė nei kitų kietojo kuro sistemų. Ir pačios granulės šiuo metu yra brangiausia akmens anglių rūšis.
Anglis galima laikyti ir lauke, tereikia jas uždengti nuo kritulių. Kuo anglys kokybiškesnės, tuo jos atsparesnės drėgmei. Šildant namus reikia atsižvelgti ir į kietojo kuro degimo savybes bei išskiriamą šilumos kiekį. Pavyzdžiui, 1 tona akmens anglių išskiria apie 1,5 karto daugiau šilumos nei durpių briketai ir 3 kartus daugiau nei malkos, todėl norint apšildyti tą patį plotą, jų reikės 1,5 karto mažiau nei durpių briketų ir net 3 kartus mažiau nei malkų.

Antroje vietoje yra BALTARUSIŠKI DURPIŲ BRIKETAI. Durpių briketus galima naudoti visose kūrenimo vietose: katiluose, boileriuose, griliuose ir kitose vietose, kur naudojamas kietas kuras. Šie briketai gaminami iš dehidruotų sumaltų durpių jas suspaudžiant į formą, kurie lėtai dega, beveik nerūksta, yra lengvai sandėliuojami ir pervežami. Daugelio klientų jie mėgstami dėl mažesnės nei anglys kainos. Jų šiluminė vertė yra mažesnė nei anglių, bet nejudinami jie gali ilgai rusenti kietojo kuro katile ir palaikyti norimą šilumą. Taip pat dalis žmonių renkasi briketus dėl to, kad jų kietojo kuro katilai yra nepritaikyti kūrenti akmens. Durpių briketų pelenai yra geros ir, dar svarbiau, ekologiškos pagal sudėtį natūralios trąšos. Kūrenant baltarusiškais durpių briketais, jų pelenis galima pilti kad ir ant daržo žemės, nereikia galvoti, kur juos dėti. Minusai – specifinis kvapas, lieka daugiau pelenų nei nuo kito kietojo kuro rūšių.

Sparčiai populiarėja PJUVENŲ BRIKETAI. Jie kainuoja praktiškai tiek pat kaip akmens anglys, tačiau tai yra švaresnis kuras, kuris ypač mėgstamas žmonių, kurie turi židinius arba jų kietojo kuro katilas yra gyvenamojoje erdvėje, o ne rūsyje arba atskiroje patalpoje. Nuo medžio pjuvenų briketų lieka mažai pelenų. Nors jų kaitra ne daug atsilieka nuo anglių, tačiau anglys ilgiau palaiko kaitrą ir praktiškai klientams, kuriems reikia apšildyti didesnį namo plotą, pirkti labiau apsimoka, atsižvelgiant į tonos kainą ir sezono metu sukūrenamą kuro kiekį. Gamybos proceso metu medžio pjuvenos gerai išdžiovinamos, vėliau, suspaudžiamos dideliu slėgiu. Jokios papildomos medžiagos nėra naudojamos. Tinka visiems kieto kuro katilams ir židiniams. Pjuvenų briketus lyginant su anglimi privalumas yra kvapo nebuvimas kaminuose, bei jokių kenksmingų medžiagų nesusidarymas išmetamosiose dujose. Pjuvenų briketai degdami nekibirkščiuoja, pasižymi ilgu degimo laiku ir mažu peleningumu.
Tik vertėtų nepamiršti, kad briketai labai sugeria drėgmę, o jiems drėkstant blogėja šio kuro savybės. Todėl briketus būtina saugoti sausose patalpose, ypač pagamintus iš medžio pjuvenų. Sudrėkę jie gali vėl tapti pjuvenomis.